Bato ir pėdos konfliktas – kaip išsirinkti patogią ir kokybišką avalynę?

Sklando mitas, jog yra lengviau laimėti aukso puodą nei įsigyti patogios ir kokybiškos avalynės porą. Net ir atradus parduotuvėje tą tobuląją porą, neretai grįžus namo paaiškėja, jog šaunieji naujieji batai ne tokie jau ir patogūs. Ko gero, kiekvienas savo spintoje atrasite bent dvi – tris nenešiojamos avalynės poras: vieni batai truputį spaudžia, kituose gal mažasis pirštukas šiek tiek nepatogiai guli, treti – tiesiog nelimpa, nors tu ką. Dažniausiai šie nepatogumai išlenda šiek tiek panešiojus naujus batus, ir grąžinti jų nebegalime.

Kaip išsirinkti iš ties patogių batų porą?

Ne visada rytas protingesnis už vakarą

Po ilgos ir sunkios darbo dienos retai kuris su džiaugsmu ruošiamės į žygį po parduotuves. Verčiau renkamės laisvos dienos rytą, kai galime neskubėdami ramiai apkeliauti norimas parduotuves ir išsirinkti pačius geriausius batus. Tačiau medikai pataria avalynę pirkti vakare, todėl, kad per dieną kojos patinsta ir pėdos šiek tiek išplatėja. Tai ypač aktualu vasarą, kuomet karščio veikiamos pėdos tinsta dar sparčiau, o avalynėje, priešingai nei žieminėje, nei trupučio nėra papildomos laisvos vietos. Nors ryte nusipirksite, atrodytų, idealiai prie pėdų priglundančius batus, tik keliais milimetrais patinusios kojos vakare gali lemti nuospaudas ir pritrynimus.

Perkant avalynę skubėti nevalia

Dar viena klaida, kurią dažnai daro žmonės, rinkdamiesi avalynę, tai skubotas sprendimas. Neretai pasimatuojame vos vieną batą ir keliaujame. Tačiau būtina pasimatuoti abu batus todėl, kad žmogaus kūnas nėra simetriškas ir viena pėda gali būti didesnė už kitą, taigi, kairei kojai idealiai gulančio bato pora nebūtinai bus patogi dešiniajai. Tokiu atveju reikėtų pirkti didesnei pėdai tinkantį variantą.

Taip pat būtina išbandyti naujus batus daugiau, nei tik užsisegti sagteles prisėdus ant suoliuko. Pažingsniuokite po parduotuvę, pastoviniuokite vietoje – ar vis dar patogu? Jei jaučiate, jog einant šiek tiek remia, trina ar spaudžia – avalynę palikite parduotuvės lentynoje, neverta tikėtis, jog panešiojus staiga taps patogu.

Meilė iš pirmo žvilgsnio – kaip atpažinti kokybę?

Rasti patogius batus negana – dar reikia įsitikinti, jog naujoji avalynė nesubyrės į skutelius po mėnesio. Todėl itin svarbu rinktis batus, kurie būtų kokybiški. Ne visada paprasta tai pamatyti iš pirmo karto, tačiau galite patikrinti kelis pagrindinius kriterijus:

  • Medžiagos. Odiniai batai Jums tarnaus kur kas ilgiau nei dirbtinės odos avalynė. Be to, natūralių medžiagų batuose Jūsų kojos jausis kur kas komfortabiliau, mažiau prakaituos. Pirkdami batus apžiūrėkite, ar nėra jokių faktūros pakitimų, įdrėskimų, įplyšimų, kurie galėtų plisti toliau.
  • Siūlės ir sutvirtinimai. Atkreipkite dėmesį, ar padas tvirtai priklijuotas, ar yra papildomi persiuvimai, ar nekaba siūlės ir tvirtai prikabinti visi dekoratyviniai akcentai, neiškritę ir nekliba dekoratyvinės akutės.
  • Prekės ženklas. Gal ir neverta vaikytis madų ir pirkti avalynės tik dėl etiketės, tačiau žinomų ir patikimų avalynės gamintojų produkciją pirkti drąsiau, nes žinai, už ką moki: t.y., kokybę ir patvarumą. Vienas iš tokių prekės ženklų – Vokietijoje gaminama anatomiškai išformuota „Scholl“ avalynė, pasižyminti ne tik patvarumu ir kokybe, tačiau ir suteikianti pėdoms išskirtinio komforto jausmą.

Tikimės, jog šie patarimai padės Jums atrasti avalynės porą, kurią Jūsų pėdos įsimylės iš pirmo žingsnio!

Indrė Aidulytė, 2019