Vargai dėl iškrypusių kojų pirštų

Išsišovę pėdų kauliukai, plaktukinės kojų pirštų deformacijos – tai ne tik estetinės problemos. Negydant ilgainiui šis negalavimas smarkiai apsunkina žmogaus gyvenimą: trukdo vaikščioti, kiekvienas žingsnis darosi skausmingas. Todėl labai svarbu laiku pastebėti ir gydyti šias pėdų ligas.

Didžiausi kaltininkai – aukštakulniai

„Dėl pėdų kauliukų iškrypimų dažniausiai kenčia moterys. Vyrus šis negalavimas užklumpa kur kas rečiau. Yra duomenų, kad ši patologija moteris vargina nuo 10 iki 15 kartų dažniau nei vyrus. Ir operuojamos dėl šios patologijos jos dažniau: 30 moterų operacijų tenka 1 vyro operacija“, – teigia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Ortopedijos traumatologijos klinikos gydytojas ortopedas traumatologas Gintautas Pocius.

Populiariai žmonių vadinami išsišovę, iššokę pėdų kauliukai – pėdų didžiųjų (pirmųjų) pirštų iškrypimas (lot. Hallux valgus). Tai pėdos deformacija, kai didysis pėdos pirštas iškrypsta į šoną, o pirmas padikaulis pasislenka į vidinę pusę. Pėda paplatėja, gali atsirasti skausminga nuospauda po antru, ketvirtu padikauliais. Taip pat gali atsirasti skausminga nuospauda, paraudimas ir patinimas ties iššokusiu kauliuku.

„Pėdos kauliukų patologijos priežastys būna įgytos ir įgimtos. Pastarąsias lemia paveldėjimas: jei mamos ir senelės kojų didieji pirštai buvo iškrypę, tai dažniausiai ir dukroms gresia ši patologija, kuri tokiais atvejais pasireiškia gana anksti – mergaitėms augant, paauglystėje“, – aiškina gydytojas G. Pocius.

Paveldimas ne iššokęs kauliukas, o pėdos tipas. Jei pėda plati arba žemas jos skliautas, sergama dažniau. Tačiau dažniausiai didieji kojų pirštai iškrypsta dėl įgytų priežasčių – įvairių išorinių veiksnių.

„Pagrindinė priežastis – aukštakulnės, ankštos, į pirštus smailėjančios avalynės nešiojimas, – teigia gydytojas G. Pocius. – Avėdami patogią avalynę pradedame žengti nuo kulno ir tik žingsnio pabaigoje atsispiriame pirštais. Taip didžiausias krūvis tenka kulnikauliui. Tuo tarpu avint smailia nosele aukštakulnius batus eisena tampa ydinga – pradedama žengti nuo pirštų ir padikaulių, kuriems ir tenka didžiausias krūvis, o ne kulnams. Dėl to neatlaiko pėdos raiščiai, sąnario kapsulė, ir didysis kojos pirštas ima krypti į išorę, atsiranda kauliukų deformacija.“

Jei yra polinkis į pėdų ligas, reikėtų vengti avėti aukštakulnius. Bent jau neavėti jų kasdien, nes po kelių ar dešimties metų pėdų problemos tikrai primins apie grožiui paaukotą kojų sveikatą. Kai pėdų kauliukai jau iššokę, moterys priverstos pirkti didesnius, nei šiaip reikėtų, batus, kurie spaudžia ir vargina koją tol, kol panešiojus, tose vietose, kur išsišovę kauliukai, bato forma pasikeičia.  Be to, atsiranda nuospaudų ant kojų. Jas pritrina netgi, rodos, patogūs šilti žieminiai batai.

„Pėdų kauliukai gali iškrypti ir dėl kitų priežasčių. Pėdos deformacijas gali sukelti Achilo sausgyslės sutrumpėjimas, plokščiapėdystė, įvairios minkštųjų audinių patologijos – tokios, kaip padidėjęs sąnarių ir kapsulės judrumas“, – tvirtina ortopedas traumatologas.

Dažnai pėdos deformuojasi nėštumo metu. Tuo laikotarpiu moterys turėtų pasikonsultuoti su specialistu, kad šis pritaikytų specialius ortopedinius įdėklus. Pėdas labai pažeidžia ir sąnarių reumatoidinis uždegimas, sukeliantis dideles deformacijas.

Prireikia operacijos

Pėdų didžiųjų pirštų iškrypimas gali būti lengvos, vidutinio sunkumo ar sunkios formos.

„Jei deformacija lengva – pirmo laipsnio (kuri nustatoma atlikus rentgenogramą), gydymas gali būti konservatyvus. Jis leidžia sustabdyti deformacijos vystymąsi, – teigia ortopedas traumatologas G. Pocius. – Gydant konservatyviai naudojamas specialus įtvaras – silikoninis tarpupirštis tarp pirmojo ir antrojo piršto, kuris neleidžia didžiajam pirštui krypti į išorę. Taip pat naudojami individualūs įdėklai į batus su išilginiu ir skersiniu skliautukais.“

Varginamoms pirmojo laipsnio deformacijos pacientėms rekomenduojamos Achilo sausgyslės tempimo ir kitos mankštos, masažas, vandens procedūros, kurios gali sustabdyti deformacijos progresavimą.

„Jei šios priemonės neveiksmingos, pacientą vis tiek kamuoja skausmas, jis negali vaikščioti normalia avalyne, batai nuolat pritrina nuospaudas, iššokęs kauliukas parausta, rekomenduojamas operacinis gydymas. Esant antram ar trečiam deformacijos laipsniui atliekamos osteotomijos – padikaulį koreguojančios operacijos“, – teigia gydytojas G. Pocius.

Pasitaiko ligonių, kurie teigia nežinoję, kad galima pėdą koreguoti ją operuojant. Bet būna ir tokių pacienčių, kurios kreipiasi į medikus ir prašo atlikti operaciją, kai iškrypę didieji kojų pirštai dar netrukdo vaikščioti, nesukelia skausmo, o tik norėdamos gražiai atrodyti. Estetinis vaizdas moterims svarbus, tačiau, pasak ortopedo traumatologo, pagrindinės indikacijos chirurginiam gydymui – medicininės: būtinybė atstatyti pablogėjusią funkciją, kad žmogus galėtų vaikščioti nekęsdamas skausmo. Jei nėra trinties, skausmo, operaciją atlikti nerekomenduoja.

„Operacijos sudėtingumas priklauso nuo pėdos deformacijos laipsnio, – aiškina gydytojas. – Yra įvairių korekcinių operacijų – osteotomijų. Savo praktikoje taikau dviejų tipų pagrindines osteotomijas, kurių metu implantuojami sraigtai. Šie implantai yra gana maži ir jų vėliau šalinti nereikia. Šios dviejų tipų osteotomijos daromos 95 procentams visų ligonių. Po tokios operacijos ligoniams ramentų nereikia. Jau kitą dieną pacientas avėdamas specialų įtvarą gali vaikščioti mindamas ant kulno, o pilnai pradeda minti praėjus keturioms ar šešioms savaitėms. Tai priklauso nuo kauliukų fiksavimo sraigtais tvirtumo.“

Pirštai – lyg plaktukai

Išsišovusių pėdų kauliukų patologiją dažnai lydi plaktukinių kojų pirštų deformacija. Tai pėdos pirštų deformacija, kurios metu pirštas įgyja tarsi plaktuko formą – jis yra nuolat sulenktas, ir pacientas negali jo ištiesti.

„Plaktukinė deformacija gali išsivystyti atskirai viename kurio nors kojos piršte, tačiau dažniausiai atsiranda kartu su pėdos kauliuko patologija, – tvirtina ortopedas traumatologas G. Pocius. – Plaktukinė deformacija gali kilti dėl lenkiamųjų ir tiesiamųjų sausgyslių poveikio. Jei pirštas sustingsta sulenktoje padėtyje ir jei šis sustingimas yra negrįžtamas, pirštas neišsitiesia, tampa nelankstus, ir jį tenka operuoti.“

Kai pirštai nebeišsitiesia, jie trinasi į avalynės viršų, atsiranda skausmingų nuospaudų. Ligai progresuojant sunku prisitaikyti avalynę, vaikščiojant nuolat jaučiamas skausmas.

„Plaktukinių pirštų koreguojamos operacijos yra mažiau sudėtingos nei pirmojo pėdos piršto kauliuko deformacijos korekcija, tačiau sugyja po operacijos beveik per tokį patį laiką – per keturias šešias savaites“, – sako gydytojas G. Pocius.

Stengiantis išvengti plaktukinės pirštų deformacijos reikėtų vengti ankštos aukštakulnės avalynės. Tai pagrindinė profilaktikos priemonė ir nuo išsišovusių pėdų kauliukų. Aukštakulnius batelius moterims derėtų pasilikti šventėms, o kasdien avėti patogius, neaukšta pakulne batelius.

„Avalynė turėtų būti ne aukštesniais kaip 4-5 cm kulnais, o jos priekis –  – pirštų sritis – neturėtų būti siaurėjanti. Batų nosis turi būti pakankamai plati, kad nespaustų pirmo piršto į išorinę pusę. Blogiausias derinys – aukštakulniai su siaurėjančiu batų galu. Avint tokius batus, kai pirštai suspaudžiami į smailėjantį batų priekį, pėdų kauliukų deformacija vystosi labai greitai“, – perspėja ortopedas traumatologas G. Pocius.

Vien tinkamos avalynės nepakanka. Būtina kasdien įprasti atlikti nesudėtingus pratimus, kad pėdos sąnariai išliktų lankstūs. Pavyzdžiui, pavaikštinėti ant pirštų galiukų, pėda ritinti grindimis nedidelius daiktus ar pakelti juos kojų pirštais. Rekomenduotina darytis pėdų bei blauzdų raumenų masažą, o po jo pėdas pamirkyti vonelėje su jūros druska.

Pratimai pėdų sąnarių, raiščių, raumenų stiprinimui

  • Sėdėdami ant kėdės stipriai sutraukite pėdas tarsi mėgindami suspausti kumštį, palaikykite, atsipalaiduokite. Suspauskite vėl. Kartokite pratimą 10-15 kartų.
  • Pavaikščiokite per kambarį pasistiebę ant pirštų, po to – tik ant kulnų, tada eikite vidine pėdos puse, po to – išorine.
  • Sėdėdami prie televizoriaus ar kompiuterio lankstykite pėdas: lenkite ir patempkite jas tai aukštyn, tai žemyn. Po to surieskite ir vėl ištieskite pirštus. Kartokite 20 kartų.
  • Atsigukite ant nugaros, kojas ištieskite į priekį, rankas ištieskite virš galvos. Tempkitės priešinga pėda ir priešinga ranka kuo toliau, pabūkite keletą sekundžių išsitempę, po to – atsipalaiduokite. Tą patį darykite priešinga ranka ir koja. Kartokite 5 kartus.
  • Atsisėskite ant kilimėlio, kojas ištieskite į priekį, ištiestomis rankomis remkitės į kilimėlį. Abiejų kojų pėdas lenkite maksimaliai į dešinę, po to – į kairę. Kartokite 5 kartus.
  • Atsisėskite ant kilimėlio. Sukite pėdas ratuku per čiurnos sąnarį, pradėdami mažu ratuku ir vis jį didindami į vieną pusę, po to – į kitą pusę. Kartokite 8 kartus.

Verta žinoti

  • Apie 30 proc. žmonių pasaulyje yra iššokę pėdų kauliukai.
  • Moteris, apsiavusi batelius 10 cm aukščio kulnais, beveik visą savo kūno svorį perkelia kojų pirštams.
  • Aukštakulnius batelius dažnai avinčios moterys turi žinoti, kad joms gresia ne tik pėdų deformacija, bet ir venų varikozė, stuburo bei klubo sąnario ligos.