Kodėl plikledis pavojingas senjorams?

Atkeliaujanti žiema atneša ne tik sniego pusnis,  bet ir apledėjusius šaligatvius, kurie tampa itin dažna traumų priežastimi. Apie plikledžio sukeliamus traumų pavojus senjorams „Gijos Klinikų“ ortopedą – traumatologą Gintautą Pocių kalbino „Lietuvos sveikata“ žurnalistė Irma Baranauskaitė.

Kas dažniausiai lemia senyvo amžiaus žmonių griuvimus žiemą? Ar tai gali būti susiję ne tik su slidžia kelio danga, bet ir su tam tikromis ligomis?

Paslydus dažniausiai patiriami rankų lūžiai, ypač atsargūs eidami per slidžias kelio atkarpas turėtų būti vyresnio amžiaus žmonės, nes bėgant metams sulėtėja raumenų atsakas į nelauktą veiksmą bei sutrinka kūno pusiausvyros organo – vestibulinio aparato, atsakingo už koordinaciją, funkcija. Dėl prastesnės koordinacijos žmogus nespėja tinkamai sureaguoti paslydus kojai ir dažniausiai krenta ant nugaros. Paslydus rankomis instinktyviai remiamasi į žemę ir visu svoriu krentama ant rankų, vėliau ant sėdmenų ir galvos. Dažniausiai pasitaikanti trauma yra stipinkaulių lūžiai riešo srityje bei kiti rankos kaulų lūžiai.

Kuo traumos po griuvimų (net ir nesudėtingos) pavojingos senjorams? Ar jos gali turėti rimtų pasekmių jų sveikatai?

Bėgant metams prastėja kaulo atsistatymo funkcijos, vystosi kaulų osteoporozė. Tokiu atveju bet koks slystelėjimas gali baigtis sąnarių lūžiais. Jeigu lūžis yra sąnarinis – gydymas yra gana sudėtingas ir komplikuotas. Viena dažniausių tokių lūžių pasekmių yra sąnario artrozė, kitaip osteoartritas. Dėl pastarosios ligos nyksta sąnario kremzlė, atsakinga už sklandų paviršių slydimą ir smūgių sugėrimą sąnaryje, tai apsunkina lūžių gijimą.

Kokios dažniausios senyvo amžiaus žmonių traumos prasidėjus plikledžiui?

Šaligatviams pasidengus ledu smarkiai išauga pacientų, patyrusių traumas paslydus, skaičius. Tokios nelaimės kaip raiščių ar raumenų patempimai, įvairių kaulų lūžiai ir smegenų sutrenkimai sudaro daugiau nei pusę visų patiriamų traumų žiemą.

Kokie Jūsų patarimai dėl apsisaugojimo nuo minėtų traumų, kaip įmanoma užbėgti joms už akių?

Siekiant išvengti skaudžių nelaimių rekomenduojame rinktis kokybiškus žieminius batus. Tokių batų padas įprastai būna pagamintas iš minkštesnės gumos, kuri išlaiko savo savybes ir neslysta net esant minusinei temperatūrai. Ortopedinių gaminių parduotuvėse galima įsigyti specialius apkaustus, kurie tvirtinami prie avalynės ir geriau sukimba su žemės paviršiumi. Svarbu nepamiršti, kad ypač atsargiai reikėtų įlipti ir išlipti iš transporto priemonių – rekomenduojama pasiremti į automobilio dureles, naudojant viešąjį transportą – laikytis už turėklų.