Kojas bjaurojančių ligų išvengti įmanoma – turite prisiminti kelis dalykus

Bėdų dėl venų turi maždaug kas trečias sėdimąjį darbą dirbantis europietis. Atliktos apklausos rodo, kad įvairios kojų venų ligos kankina 24–58 procentus moterų ir 12–46 procentus vyrų. Daugelis jų žino ligos gydymo būdus, bet nesidomi, kaip tos ligos išvengti, ją atitolinti ar užkirsti jai kelią. Kraujagyslių chirurgas Arūnas Čepkauskas įsitikinęs, kad veiksmingos net paprasčiausios profilaktikos priemonės.

Britų mokslininkai apskaičiavo, kad vidutiniškai šiuolaikinis žmogus itin pasyviai praleidžia iki 70 procentų savo dienos. Moderniosios technologijos, darbo aplinka, transportas ir net pramogos žmogų įkalina mažoje erdvėje ir ilgą laiko dalį priverčia praleisti sėdint arba stovint, nejudrioje padėtyje. Kojų venų ligas gali sukelti ir nėštumas, antsvoris, paveldimumas, hormoninių preparatų vartojimas, rūkymas, buvusios didelės apimties operacijos, onkologinės ar kraujo ligos, traumos, darbas stovint ar ilgalaikis sėdėjimas, pavyzdžiui, ilgos kelionės automobiliu ar lėktuvu. Sveikų venų vožtuvai leidžia kraujui tekėti viena kryptimi – aukštyn. Bet dėl nuolatinio buvimo vienoje pozoje kojų raumenys mažiau dirba, kraujas ima tvenktis venose, jos plečiasi, pažeisti venų vožtuvai iki galo neužsidaro ir nebeatlieka savo funkcijos. Sutrinka atgalinis veninio kraujo grįžimas aukštyn link širdies. Lėtinė venų liga vystosi pamažu. Iš pradžių sergantieji jaučia sunkumą ir nuovargį kojose, vakarais kojos patinsta, naktį gali varginti mėšlungis, ant odos išryškėja kraujagyslių tinklas. Smulkūs paviršiniai kapiliarai ar iššokusios venos gadina estetinį kojų vaizdą ir kelia susirūpinimą, ypač moterims. O pastaruoju metu daugėja ir tuo besirūpinančių vyrų.

Negydoma liga progresuoja, atsiranda varikozinių veninių mazgų, juose, sulėtėjus kraujotakai, išsivysto trombozė – paviršinių venų uždegimas – tromboflebitas, pakinta odos spalva, atsiveria opos, plintant paviršinių venų trombozei galima ir giliųjų venų trombozė, o tai jau pavojus gyvybei. Viena efektyvių profilaktikos priemonių yra kompresinė terapija, kurios tikslas – sumažinti veninio kraujo refliuksą, kraujospūdį venose bei kojų patinimą ir uždegimą. Dažniausiai ir plačiausiai naudojamos įvairios specialios elastinės kojinės, kurios pasižymi laipsnišku apspaudimu – stipriausias apspaudimas ties čiurna, kuris laipsniškai mažėja kylant į viršų link šlaunies. Šios kojinės aktyvina venų kraujotaką ir taip saugo nuo venų plėtimosi.

Kaip suaktyvinti kojų venų veiklą?

Tiems, kurie nori turėti gražias ir sveikas kojas, gali pagelbėti kraujagyslių chirurgo Tado Danilevičiaus patarimai. Jei įsidėmėsite juos, galbūt tai padės išvengti venų ligų. Venkite ilgai be pertraukos sėdėti ir stovėti. Kartkartėmis atsistokite ir pavaikščiokite. Jei dirbate sėdimąjį ar stovimąjį darbą, esant menkiausiai galimybei pakelkite kojas horizontaliai, pajudinkite pėdas, kelių sąnarius. Periodiškai pasimankštinkite ne rečiau kaip kas valandą. Avėkite batus 3–4 cm pakulne, ypač gerai, jei naudojate anatomiškai suformuotus vidpadžius, kurie tolygiai paskirsto pėdoms tenkantį krūvį. Nepiktnaudžiaukite pirtimi, venkite ilgalaikio buvimo saulėje nejudant ir depiliacijų karštu vašku, o vakarais pamasažuokite kojas vėsaus vandens srove nuo apačios į viršų.

Profilaktinių kompresinių kojinių nauda

Nedėvėkite per siaurų rūbų ir mūvėkite profilaktines kompresines kojines, kurios fiziologiškai taisyklingai apspaudžia kojas, todėl gerėja venų kraujotaka, mažėja kojų nuovargis ir tinimas, venos saugomos nuo papildomo krūvio ir išsiplėtimo. Tokias kojines reikėtų nešioti moterims, dirbančioms sėdimąjį ar stovimąjį darbą, nėščiosioms. Profilaktines kompresines kojines turėtų mūvėti ir kiekviena vyresnio amžiaus moteris, norinti ilgą laiką išsaugoti gražias ir sveikas kojas. Geriausia kojų venų ligų profilaktika – aktyvus gyvenimo būdas ir judėjimas: vaikščiojimas, bėgimas, plaukimas, važinėjimasis dviračiu. Kojų venų ligų profilaktikai patartina daryti ir specialius pratimus, vadinamąją venų gimnastiką. Taip mankštintis reikėtų du kartus per dieną mažiausiai po dešimt minučių.

Straipsnis iš lrytas.lt, Toma Aleksėjūnaitė, 2017-02-26

varikozė