Pirmasis inovatyvią peties operaciją išbandęs pacientas: baigiu pamiršti peties skausmą

Gyventi su skaudančia ranka, kurios negali pakelti, ar tapti pirmuoju Lietuvoje išbandžiusiu inovatyvią peties operaciją, panaudojant biologinį implantą – tokį verdiktą po peties sausgyslių plyšimo išgirdo 69-nerių buvęs statybos inžinierius Vladas.

Ortopedų-traumatologų nuomone, viena dažniausių peties sąnario ligų yra rotatorių (sukamųjų) sausgyslių plyšimai, kuomet jaučiamas nuolatinis peties skausmas ir smarkiai sumažėja rankos judėjimo amplitudė. Nepaisant to, kad visame pasaulyje jau daugiau nei 5 metus taikomos „OrthoSpace InSpace“ biologinio implanto įterpimo operacijos, Lietuva pirmuosius žingsnius žengė tik šių metų vasario 1 d. Praėjus daugiau nei 2 mėnesiams po pirmosios tokios operacijos Lietuvoje, kalbiname ją išbandžiusį pacientą Vladą, kuris jau turi ką papasakoti.

Papasakokite, kokios problemos Jus vargino iki šios inovatyvios operacijos?

Nuolatinį peties skausmą jutau ne vienerius metus. Prieš porą metų man buvo atlikta chirurginė sausgyslių jungimo operacija. Laimei, po jos vėl galėjau gyventi be skausmo. Deja, bet prieš keletą mėnesių nukritau nuo laiptų, kuomet išniro petys, o sausgyslė, jungianti peties kaulus, trūko pakartotinai. Tuomet išgirdau negailestingą diagnozę – chirurginiu būdu antrą kartą trūkusių sausgyslių sujungti galimybės nebėra.

Dažnai sakoma, kad lietuviai bijo naujovių, ypač būdami vyresnio amžiaus. Kaip Jūs pasiryžote peties operacijai, panaudojant biologinį implantą  „OrthoSpace InSpace“?

Iš tikro, gydytojas, padaręs magnetinį rezonansą, kaip juodu ant balto pasakė: arba lieki gyventi su nepilnavertiškai veikiančia ir skaudančia ranka, arba daraisi biologinio implanto įterpimo operaciją. Tačiau manęs visiškai neišgąsdino mintis, kad būsiu pirmasis, patyręs tokį gydymo metodą Lietuvoje. Man svarbiausia buvo nugalėti skausmą ir vėl judinti ranką. Girdėjau, kad pasaulyje ši operacija atliekama jau daugiau nei 5 metus ir žmonės džiaugiasi jos rezultatais. Malonu ir tai, kad tapau žmogumi, galinčiu paskatinti naujovių įvedimą tėvynėje, nes šiomis dienomis panašu, kad lengviau bet ką uždrausti, nei įsileisti kažką naujo.

O kaip vertinate pačią operaciją, ar ji Jūsų neišgąsdino?

Operacija gana paprasta, praėjo sklandžiai ir tikrai nebuvo skausminga ar nemaloni. Po 3 dienų jau buvau namuose, tik turėjau du mėnesius vaikščioti pasirišęs ranką. Vėliau pas puikius specialistus turėjau efektyvią reabilitaciją.

Papasakokite, kas pasikeitė po operacijos? Ar ji pateisino Jūsų lūkesčius?

Po operacijos praėjo beveik 2,5 mėnesio, o šiai dienai jau nejaučiu jokio skausmo, nebent, kai labai staigiai pakeliu ranką. Kiekvieną savaitę jaučiuosi vis geriau ir geriau, jau ir ant to peties atsigulti galiu, ir apsirengti pavyksta. Dažnai pagalvoju, o kas, jei ne šis implantas? Atrodo, sėdėčiau ir žiūrėčiau, kaip kiti dirba. Man ši operacija kaip nauja galimybė gyventi pilnavertį gyvenimą. Aš kaimo vaikas, ne miestietis, tad man kasdienio judėjimo funkcija svarbi kaip oras, kitaip ir depresija išsivystytų. Dabar jau galiu kiemelyje ir lysves sukasti, ir gyvatvorę tvarkyti – juk už lango pavasaris, taip norisi į lauką. Visada buvau pripratęs judėti, o mintis apie negalėjimą judinti rankos mane iš tiesų gąsdino.

ATENTUOTA, EFEKTYVI IR LAIKO PATIKRINTA INOVACIJA LEIDŽIA PAMIRŠTI PETIES SKAUSMĄ

„Biologinis implantas „OrthoSpace InSpace“ – tai unikalus būdas rekonstruoti plyšusias peties sausgysles, kai atrodo, jog nebėra jokios kitos išeities. Šis implantas pagamintas iš biologiškai suderinamos (laikui bėgant suyrančios) medžiagos, kurią organizmas absorbuoja per 12-18 mėnesių. Tada implanto vietoje susidaro atsparus audinys, atliekantis amortizuojančios pagalvėlės funkciją“ – pasakojo „OrthoSpace“ atstovas Lietuvoje – UAB „Abili“  direktorius Aurelijus Domeika. Įmonė kuria ir atstovauja inovatyvias reabilitacijos ir sveikatinimo priemones.

Biologinio implanto įterpimo operaciją Lietuvoje jau yra atlikusios pažangiausios gydymo įstaigos: VUL Santaros ligoninė, LSMUL Kauno klinikos, „Gijos Klinikos“ ir Baltijos Amerikos klinikos. Pats biologinis implantas yra patentuotas.

Pasak „Gijos Klinikų” medicinos direktorės Rasos Petrikienės, „naujausių klinikinių tyrimų duomenimis, ši minimalios invazijos operacija sąlygoja lengvesnį ir greitesnį reabilitacijos laikotarpį. Mūsų klinikoje š.m. vasario 1 d. operuotam pacientui dėl įsisenėjusios ligos ir sausgyslių susidėvėjimo OrthoSpace implanto įterpimas buvo vienintelė alternatyva, siekiant efektyviai išspręsti skausmo problemą ir bent iš dalies atkurti pažeistą peties funkciją.”

Šio implanto efektyvumą ir saugumą patvirtina tai, kad jis jau daugiau nei 5 metus sėkmingai naudojamas visame pasaulyje. 2008 metais Slovėnijoje ir 2010 metais Izraelyje atlikto tyrimo metu pacientams, kuriems nepadėjo ar netiko tradiciniai peties gydymo būdai, buvo atliktos artroskopinės peties balioninės dekompresijos operacijos. Per keleto metų laikotarpį pacientai pastebėjo sumažėjusį peties skausmą ir džiaugėsi daug geresne kasdienio judėjimo kokybe. Taigi, nors su sveikata rizikuoti nemėgstame, tačiau pasidomėję ir pasirinkę inovatyvius, tačiau patikrintus gydymo būdus, galime ir toliau džiaugtis judėjimo laisve. Atsiminkite, kad jei kažkas pasakė, jog Jūsų judėjimo laisvė visą gyvenimą bus apribota, tai dar nereiškia, kad tai tiesa!