Skauda nugarą? Kalta gali būti nepatogi darbo vieta išmokite padėti sau

Biuras – namai, valandos žiūrėjimo į kompiuterio ekraną ir mobiliuosius įtaisus. Vis daugiau laiko praleidžiame sėdėdami vietoje, dirbame neatsitraukdami, o laisvu laiku pranykstame naršydami internete. Dėl šių priežasčių vis dažniau skundžiamės kaklo ir juosmens skausmais. Taigi kalbamės su „Gijos Klinikų“ kineziterapeutu Ruslanu Maglionok ir masažuotoju Tadu Bagdonu apie tai, ko trūksta darbo vietose ir kaip sau padėti.

Sėdimas darbas – grėsmė nugarai

„Lietuviai pradeda labiau rūpintis savimi, išvažiuoja pailsėti, ne tik dirba. Vis daugiau žmonių stengiasi profilaktiškai apsilankyti pas masažuotojus. Bet tai labiau būdinga jaunesniems asmenims. Vyresnioji karta yra įpratusi kentėti skausmą, kol nebegali jo tverti“, – pastebi T.Bagdonas ir priduria, kad neretai į jo kabinetą atkeliauja pacientai, nugaros skausmą kenčiantys metų metus.

„Gijos Klinikų“ specialistai savo praktikoje tvirtina dažniausiai susiduriantys su juosmens ir kaklo srities skausmais. Jų teigimu, dirbantieji sėdimą darbą dažniausiai skundžiasi kaklo, pečių skausmais, rankų tirpimu. Juosmens srities skausmai gali kankinti dirbant ir sėdimą, ir stovimą, ir sunkų fizinį darbą.

Bando su skausmu susigyventi

Kada dėl nugaros skausmo reikėtų sunerimti ir apsilankyti pas medikus, anot kineziterapeuto R. Maglionok, reikėtų spręsti atsižvelgiant į skausmo stiprumą. „Jei skausmas stiprus, trukdo laisvai judėti, trunka ilgiau nei pusdienį ar dieną, reikėtų susirūpinti. Jei nepraeina dvi tris dienas, į medikus kreiptis yra būtina“, – aiškina specialistas.

Masažuotojas T. Bagdonas savo ruožtu pastebi, kad vis dar nemažą pacientų dalį sudaro žmonės, metų metus bandantys susigyventi su skausmu. Tai, anot specialisto, – didžiulė klaida, galinti turėti skaudžių padarinių. „Skausmas yra indikatorius, kad kažkas organizmui yra negerai. Skausmo jokiu būdu negalima ignoruoti ar su juo susigyventi. Atsainus požiūris gali nulemti didesnes problemas, kurias pašalinti yra žymiai sudėtingiau. Ir vis dėlto matau, kad didžioji dalis žmonių, pajutę skausmą, delsia, laukia po porą mėnesių. Keista, bet labai daug žmonių skausmą kenčia metus ar net kelis ir galvoja, kad su skausmu yra susigyvenę“, – stebisi masažuotojas.

Nepulkite gydytis nemokėdami

Medikai atkreipia dėmesį, kad gydyti nugaros skausmus namuose derėtų tik pasikonsultavus su specialistais, antraip galima ne tik sau nepadėti, bet ir dar labiau pakenkti. „Jei žmogus anksčiau yra kreipęsis į medikus, jam buvo rodyti tempimo, savimasažo, raumenų stiprinimo pratimai, jis jau žino, kaip gali pats sau padėti. Kartais to ir pakanka. Bet jei žmogus dėl tokios priežasties niekuomet nėra buvęs pas gydytojus ir tiksliai nežino, ką reikėtų daryti, geriau pradėti nuo specialisto konsultacijos“, – perspėja R. Maglionok.

Bagdonas atkreipia dėmesį, kad viena iš priemonių gydyti nugaros skausmą yra masažas, tačiau netinkamai atliekamas gali sukelti rūpesčių. „Darydami masažus namiškiams, kai neišmanote technikos, galite jiems padėti, jei pasiseks, tačiau dažnu atveju galima ir pakenkti. Žinoma, masažuojant namiškį nebūtina būti specialistu, bet bent jau reikėtų prieš tai išklausyti masažo kursus. Profesionalus masažas pagerina kraujotaką, limfos tekėjimą, todėl yra naudingas ne tik reabilitacijoje, mažinant skausmus ir spartinant gijimą, bet ir puikiai tinka bendram organizmo tonusui pakelti, teigiamai veikia savijautą apskritai“, – pažymi „Ortopedijos technikos“ masažuotojas.

Specialistai pastebi, kad nugaros skausmas gali būti šalinamas ir pasitelkiant papildomas priemones – korsetus, juosmens ir nugaros įtvarus, – ir tai gali būti veiksminga, tačiau tokį gydymą reikėtų pradėti tik po konsultacijos su mediku.

Norite sveikos nugaros? Sekite save darbo vietoje

Masažuotojo T. Bagdono teigimu, norint išvengti nugaros skausmo reikėtų laikytis kelių taisyklių: kiekvieną dieną pradėti mankštos pratimais, kurie stiprintų nugarą ir bent kartą per mėnesį profilaktiškai apsilankyti masažo kabinete.

Nemažiau svarbu ir taisyklinga laikysena, sedėsena dirbant bei ergonomiškas judėjimas. „Norint išlaikyti sveiką nugarą, labai svarbi ergonomiška darbo vieta. Tačiau tokių, kurios būtų puikiai pritaikytos dirbti nekenkiant nugarai, Lietuvoje yra labai nedaug. Tai – gana nepigu, tad į ergonomiškas darbo vietas investuoja retas darbdavys“, – pastebi kineziterapeutas.

Anot jo, vienas pagrindinių ergonomiškos darbo vietos atributų – reguliuojamo aukščio stalas, leidžiantis dirbti ir sėdimoje, ir stovimoje padėtyje. Šias padėtis reikėtų keisti priklausomai nuo nuovargio, darbo pobūdžio. „Darbo padėtį reikėtų keisti bent kas valandą, idealu būtų kas pusvalandį, tačiau iš praktikos žinau, kad ne visuomet yra galimybių. Be to, reikia atsižvelgti į savo pojūčius, nuovargį“, – atkreipia dėmesį R. Maglionok.

Jei reguliuojamo aukščio stalo darbo vietoje nėra, bent kartą per pusvalandį patartina atsistoti, pavaikščioti – darbo reikalais, ar tyčia, tiesiog siekiant prasijudinti. Tai, R. Maglionok teigimu, sveika ne tik nugarai, bet ir širdies ir kraujagyslių sistemai. „Iš praktikos žinau, kad kartais žmonės atsisėdę dirbti nepasijudina porą valandų, ir tai – ne riba. Kai kurie sugeba išsėdėti nepakildami nuo kėdės po 6–8 valandas, t.y., visą darbo dieną“, – stebisi specialistas.

Masažuotojas sako, kad išvengti nugaros problemų dirbantiems sėdimą darbą padės ne tik pertraukėlės, bet ir savistaba. „Sėdint prie kompiuterio labai svarbu nekelti pečių į viršų, nes tuomet įsitempia šios srities raumenys, ir tai nulemia skausmus pečių juostoje. Būtinai reikia tai prisiminti ir save stebėti, stengtis nuleisti pečius žemyn – tai padės išlaikyti jūsų nugarą sveiką“, – pataria specialistas.