,,Alpa Francovka“ – namų vaistinėlėse jau nuo 18 amžiaus

Kilo iš brendžio

,,Alpa Francovka“ – tradicinė namų savigydos priemonė mus pasiekė iš pirmos XVIII a. pusės.

,,Francovka“ (lot. spiritus vini Gallici; vokiškai – Franzbranntwein) iš pradžių buvo brendis, turintis daug alkoholio. Jį išgaudavo distiliuojant garais įvairias vyno rūšis, pagamintas Prancūzijoje (iš čia ir pavadinimas), Ispanijoje, Portugalijoje. Stiprūs vynai nebuvo populiarūs, o baltųjų vynuogių distiliatas turėjo malonų skonį ir didelį kiekį aromatinių medžiagų. Iš pradžių bespalvį skystį saugodavo ąžuolo statinėse, kuriose jis įgaudavo auksinę spalvą. Tuo metu geriausių rūšių spiritas buvo tiekiamas į parduotuves pagal prekės pavadinimą „Cognac“.

Po 1900 m. vaistinėse buvo leista gaminti Francovkos preparatus. Juos ruošdavo sumaišydami šimtaprocentinį alkoholį, konjako esenciją, aliejų (Oleum vitis viniferae) ir vandenį. Gautą tirpalą vaistininkai spalvindavo ąžuolo žievės tinktūra arba karamele, aromatizuodavo actu, romu ar kokoso eteriu. Gerai žinomas tradicinių francovkų gamintojas buvo Vienos vaistininkas Moll.

Alkoholio naudojimas įtrynimams siejasi su Napoleono kariais, kurie 1805 metais Vienoje paliko keletą barelių konjako. Austrams gėrimo skonis buvo per aštrus, todėl jie pradėjo konjaką naudoti kaip odos atgaivinimo priemonę.

Iš kelių gamintojų iškilo geriausias

Per XIX–XX amžius reguliariai pasirodo farmaciniai aprašymai ir receptai apie įvairių modifikacijų Francovkos išorinį taikymą, skiriasi tik žaliavos, gamybos procesas ir medžiagos (pvz., eukaliptų aliejus, spygliuočių ekstraktas, benzoinė tinktūra, kamparas, natrio chloridas ir t. t.).

Tradicinę ALPA francovką su mentoliu 1913 metais pradėjo gaminti Josefas Vesely‘is savo gamykloje „Gydomieji ir kosmetiniai produktai“, esančioje Brno, Čekijoje. Tais pačiais metai užregistruotas prekinis ženklas ,,ALPA“ (pradiniai etiketės kūrėjo skiemenys – Alois Palečka). Vesely‘is turėjo keletą kompanionų: nuo 1920 m. žmoną Mariją Veselą, vėliau – Juozapą Vilką (nuo 1928 m. klerką, 1939–1940 m. sekretorių), brolį Karlą Vesely‘į (1919–1938 prekybos atstovą) ir galiausiai – Janą Chladką. Bendrovė klestėjo.

Josephas Vesely‘is šių dienų rinkodaros požiūriu pagirtinai vykdė sudėtingą pardavimų strategiją, į kurią įėjo reklama vaistinėse, periodiniuose farmacijos leidiniuose, reakcija į klientų poreikius. ALPA buvo pardavinėjama tik vaistinėse ir tik buteliukuose su standartine diagrama – mėlynai balta etikete, ant kurios ryškėjo užrašas ALPA su didžiąja raide A ir geltona keturkampe žvaigžde (nuo 1930 m.). Projekto autorius – akademijos dailininkas dr. Leo Heilbrunnas. Buteliukai buvo antspauduojami, nes kartais pasirodydavo klastočių.

Įmonės reputacija buvo nepriekaištinga. Brno savaitraštis „Rozkvet“ (1930 m.) informuoja, kad ALPA nusiuntė prezidentui T. G. Masarykovui 80-ojo gimtadienio proga dovaną – dėžutę, išklotą antilopės oda su trimis buteliukais ALPA ir raide A su žvaigžde, pagaminta iš gryno aukso.

Nauji gamintojai išlaiko senąsias tradicijas

Kaip ir daugelį kitų gamyklų, ALPA 1948 m. sausį nacionalizavo ir perkėlė į Velke Meziriči, esantį vidurio Čekijoje. Josefas Vesely‘is šito nesulaukė. Jis mirė 1940-06-18. Po Aksominės revoliucijos įmonė buvo privatizuota. 2006 m. ji pertvarkyta į akcinę bendrovę.

ALPA francovka ir toliau išlaiko senas tradicijas ir patirtį. ALPA dešimtmečius buvo naudojama trynimui esant nugaros, galvos, raumenų skausmui, kraujotakos cirkuliacijos sutrikimams ne tik Čekijoje, bet ir Slovakijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Lenkijoje bei kitose šalyse. Tai produktas su šimtamete tradicija, patikrintas daugelio kartų.