Ką reikėtų žinoti prieš išvykstant slidinėti

Slidinėjimą renkasi vis daugiau žmonių

Žiemos sezonas daugeliui asocijuojasi ne tik su pačiomis jaukiausiomis metų šventėmis, bet ir – su atostogomis. Snieguotos viršūnės, tyras kalnų oras, slidinėjimo trasos vilioja ne tik slidinėtojus profesionalus, bet ir pradedančiuosius. Slidinėjimo sportas – gana dažnas aktyvaus laisvalaikio praleidimo būdas.
Pastaruoju metu lietuviai taip pat aktyviai renkasi keliones, skirtas slidinėjimo sportui. Artėjančios atostogos sukelia daug džiaugsmo: skubame užbaigti paskutinius darbus bei tinkamai susiruošti kelionei. Likus porai dienų iki skrydžio, įnirtingai ieškome slidinėjimo rūbų, šalmų bei kitos slidinėjimo atributikos.
Pasak žiemos sporto mėgėjų, slidinėjimas sukelia azartą, adrenalino jausmą, laisvę, polėkį, atpalaiduoja kur kas geriau nei kiti laisvalaikio praleidimo būdai. Tačiau faktas yra ir tai, kad džiugesį dažnai aptemdo visiškai neplanuoti dalykai – slidinėjimo traumos ir nelaimingi atsitikimai. Statistika atskleidžia, kad traumas patiria kas dvidešimt penktas išvykęs slidinėti žmogus.

Dažniausiai pasitaikančios slidinėjimo traumos

„Įprastomis“ tampančios slidinėjimo traumos – sumušimai ir raumenų traumos, dažniausiai patiriamos kelio sąnario traumos, kai traumuojamas meniskas. Kelio meniskas įplyšta, kai sąnariui tenka didelis, staigus apkrovimas, darant staigius judesius (dažniausiai sukamuosius) ar nuo staigaus smūgio į kelio sąnario šoną.
Pažeidus kelio meniską, kamuoja nemalonus kelio skausmas. Sekančią dieną po sužeidimo sąnarys patinsta, skauda kelį. Skubiam gydymui tinka ramybė, šaltis, sąnario fiksavimas elastiniu bintu ar elastine kojine, kojos pakėlimas. Po kelio traumos suteikus sąnariui ramybę, kelio skausmas ir tinimas sumažėja, tačiau, pradėjus aktyviau judėti, vėl atsinaujina. Meniskas neturi maitinančių kraujagyslių, todėl negali pats sugyti: dažnai tenka operuoti ir meniską susiūti ar pašalinti atplaišas.

Slidinėjimo metu dažnai nukenčia ir raiščiai. Atsiradusi kraujosruva perspėja apie kelio raiščio plyšimą, o nuolatinis aštrus skausmas signalizuoja apie kaulų lūžį.
Susimušus tam tikrą kūno dalį ar pasitempus raumenis, medikų pagalba – nebūtina. Tačiau įvykus kaulų lūžiams, raiščių plyšimui, kelio sąnario traumoms, neišvengiamas rimtesnis gydymas. Kelio sąnario traumoms diagnozuoti (jei sužaloti raiščiai, meniskai) prireikia magnetinio rezonanso tyrimo, kuris parodo „minkštųjų“, ne kaulinių sąnario struktūrų sužalojimus. Sunkesnių kelio sąnarių traumų atveju (pavyzdžiui, trūkęs kelio sąnario raištis) reikalinga operacija, sveikimo procesas užtrunka kone pusę metų.

Profilaktika apsaugo nuo traumų

Pasak gydytojo ortopedo traumatologo Gintauto Pociaus, slidinėjimas reikalauja fizinio pasiruošimo. Žmogaus raumenynas, sąnariai turi būti paruošti fiziniam krūviui, tad slidinėjimo atostogoms būtina ruoštis iš anksto. Pradedantiesiems mokytis slidinėti derėtų iš profesionalaus trenerio.

Labai svarbus atsakingas sportinio inventoriaus pasirinkimas: slidinėjimo apranga, slidinėjimo šalmai, slidinėjimo apsaugos bei profilaktinės priemonės. “Jokiu būdu nepamirškite užsidėti šalmo, specialių pirštinių, kai kuriais atvejais, esant ekstremalesniems nusileidimams nuo kalno ar atliekant specialius triukus sniego parke, būtina dėvėti stuburo, sąnarių apsaugas“, – pataria gydytojas ortopedas traumatologas G. Pocius.
Prieš kelionę derėtų pasirūpinti ne tik slidinėjimo apranga, bet ir profilaktinėmis priemonėmis, tokiomis kaip: kelio įtvarai ir čiurnos įtvarai. Pažeidus meniską ar plyšus raiščiams, gali prireikti kelio sąnario imobilizavimo. Tokiu atveju kelio įtvaras tampa nepakeičiama pagalba. Patempus čiurnos sąnario raiščius, sausgysles, esant sumušimams ir mėlynėms geriausiai pagelbėja čiurnos sąnario įtvaras, atliekantis stabilizuojančią funkciją.

Pasak gydytojo G. Pociaus, jeigu slidinėtojo sąnarys buvo traumuotas anksčiau, prieš išvykstant būtina pasitarti su ortopedu traumatologu dėl specialaus, galbūt individualiai pritaikyto ortopedinio įtvaro“. Žiemos sportui ypač rekomenduojamas čiurnos įtvaras, kuris padės išvengti čiurnos sąnario traumos, esant padidintam krūviui, t. y., slidinėjimo metu.
Kaip pastebi gydytojas, dažniausiai traumos įvyksta dėl galimybių pervertinimo. „Visada įvertinkite savo ir šalia čiuožiančiųjų galimybes, nes didžiausia traumų dalis įvyksta pervertinus save: pasirenkama per sudėtinga trasa, per didelis greitis, šalia – daug kitų čiuožėjų“. Laukiamą džiaugsmo ir azarto rezultatą pajusime tik tuomet, kada pradėsime saugoti save ir kitus!

Slidininko vaistinėlėje turėtų būti:

  • Vaistai nuo skausmo
  • Vaistai nuo peršalimo
  • Tepalas nuo raumenų skausmo
  • Tepalas nuo sumušimų, uždegimų (dėl traumos)
  • Priemonės nuo nušalimo
  • Kelio įtvaras
  • Čiurnos įtvaras
  • Elastinis bintas