Kaip išrinkti vaikui batus į darželį?

„Pėdų deformacijų atsiradimui įtakos gali turėti paveldimumas, bendras griaučių raiščių laisvumas, antsvoris ir judėjimo stoka, netinkama avalynė“, – vardina gydytojas vaikų ortopedas traumatologas Gintaras Kušleika.

Nesugadinkite besivystančios pėdos formos

Kiekvienas vaikas yra individualus ne tik savo pomėgiais, charakteriu, būdo savybėmis, tačiau ir savo fiziologiniais procesais. Vaikai vystosi ir auga individualiai, priklausomai nuo daugelio aplinkybių, todėl skirtingu tempu vystosi ir jų pėdutės.

Daugelis tėvelių, pamatę putlias savo mažųjų pėdutes, baiminasi plokščiapėdystės ir skuba ieškoti ortopedinių batų su išformuotu išilginiu skliautu.

Gydytojai ortopedai skuba nuraminti tokius nuogąstaujančius teigdami, jog mažos pėdutės dar nėra pilnai išsivystę, nes nepilnai susiformavę kaulai ir pėdos skliautas, daug riebalinių audinių, dėl kurių pėda atrodo plokščia. Be to, kieti įdėklai, paremiantys vidinį skliautą, padaro „meškos paslaugą“.

Mūsų mažylių pėdos – delikatus mechanizmas: vaikų kaulai gana lankstūs, plastiški ir gali lengvai deformuotis, todėl avalynė turi atitikti tam tikrus reikalavimus, kad nesugadintų besivystančios pėdos formos.

Didesnis dėmesys – priešmokyklinukų pėdutėms

Didesnį dėmesį svarbu atkreipti į priešmokyklinukų pėdutes. Tokio amžiaus vaikų pėdos skliautas jau turėtų galutinai susiformuoti, raiščiai sutvirtėti ir suformuoti išilginį bei skersinį pėdos skliautą.

Jau tada, jeigu tėveliams kyla dvejonių dėl vaiko pėdučių formavimosi, pastebėjus, jog vaiko kojos einant krypsta į vidų, nesimetriškai nunešiojama avalynė, patartina pasirodyti ortopedui traumatologui.

„Pėdų deformacijų atsiradimui įtakos gali turėti paveldimumas, bendras griaučių raiščių laisvumas, antsvoris ir judėjimo stoka, netinkama avalynė“, – vardina gydytojas vaikų ortopedas traumatologas Gintaras Kušleika.

Šiandien mažiausiai kas antras suaugęs kenčia dėl vienokių ar kitokių pėdų negalavimų. Funkciniai ar anatominiai pėdos pakitimai, laiku neskiriant deramo dėmesio, ilgainiui sukelia nemalonius kūno ir laikysenos pokyčius, sąnarių ir nugaros skausmus.

Paverskite mankštą pramoga!

Tam, jog taisyklingai vystytųsi ne tik vaiko pėdutės, tačiau ir visa raumenų sistema, labai svarbu judėti. Lengviausia tai daryti vaikščiojant, žaidžiant aktyvius žaidimus lauke. Nepamirškite, jog geriausias pavyzdys vaikui esate Jūs! Kartu su vaiku galite atlikti nesudėtingus smagius pratimus: vaikščioti ant pirštų galų, pėdų vidinės ir išorinės pusės, stengtis kojos pirštais nuo žemės suimti lengvus daiktus. Judėkite kartu su vaiku, mankštą paverskite pramoga, o ne kančia!

Tinkamos avalynės pasirinkimas

Mažiesiems patartina rinktis profilaktinę avalynę iš natūralių medžiagų, su šiek tiek tvirtesniu užkulniu, kad stabilizuotų čiurną ir neleistų jai krypti, plati noselė nevaržytų pirštukų judesių. Batukų padas turėtų būti lengvas, minkštas ir lankstus, pasižymintis  amortizuojančiomis ypatybėmis ir neribojantis judesių. Vidinis įdėklas gali būti šiek tiek minkštesnis ir iškilęs vos kelis mm ties išilginiu pėdos skliautu, tačiau jokiu būdu šioje vietoje negali būti kietas kauburėlis. Kai pėdos skliautas pasyviai paremtas, nedirba raumenukai, – perspėja vaikų ortopedai.

Ar Lietuvoje galima gauti profilaktinės vaikiškos avalynės?

Taip! Didžioji Šiauliuose įsikūrusios „Sabalin“ įmonės  pagamintos odinės avalynės – apie 90 proc. – iškeliauja į Vokietiją, Suomiją ir Didžiąją Britaniją, tačiau dalis batukų pasiekia ir Lietuvos pirkėjus.

Džiaugiamės sėkmingu bendradarbiavimu su ortopedijos specialistais, vykdant vaikiškos profilaktinės avalynės gamybos projektą, – pasakojo UAB „Sabalin“ direktorė Regina Arcišauskaitė.

Gamyboje naudojamos tik sertifikuotos odos ir medžiagos, atitinkančios REACH žaliavų standarto reikalavimus, iš ES šalių, avalynės modeliavimas, bendradarbiaujant su partnerinių Užsienio šalių įmonių dizaineriais, leido šiauliečių gamybininkams pelnyti tarptautinį pripažinimą.

Vaikiškų basučių, atitinkančių medikų rekomendacijas, ieškokite specializuotose parduotuvėse “Sveikatinė“.

Formuojant mūsų parduotuvių asortimentą, išskirtinį dėmesį skiriame profilaktikai, todėl visos mūsų prekės, visų pirma, turi gauti medikų pritarimą, tik tada atsiduria lentynose, – dalijosi patirtimi specializuotų parduotuvių tinklo „Sveikatinė“ vadovė Rasa Sitkevičienė.

Nors vaikiškos avalynės pasirinkimas prekyboje šiuo metu didžiulis, tačiau tėveliai pasimetę pasiūlos gausybėje. Daugelis nežino, kaip pasirinkti avalynę, kuri būtų sveikiausia jų mažylių pėdutėms.

„Užsukusius į mūsų parduotuves „Sveikatinė“ tėvelius dažnai tenka konsultuoti, kuo skiriasi profilaktinė ir ortopedinė avalynė, duoti naudingų patarimų, ką daryti, kad vaikų kojytės augtų sveikos. Džiugu stebėti, kad kasmet tėvelių supratimas auga, jog tikrai ne visus vaikučius reikia auti ortopediniais batais, o užtenka profilaktinių“, – džiaugėsi R.Sitkevičienė.

Mažųjų ir jų tėvelių dėmesiui siūlome išbandyti kineziterapeutų paruoštą mankštą „Kad pėdutės augtų sveikos“.

Paruošė „Gijos Klinikos“ kineziterapeutai

PRATIMAI STOVINT

  1. Eiti ant pirštų galų.
  2. Padais ridenti kamuoliuką arba eiti „meškute“ (pavertus pėdas ant išorinių pėdos kraštų ir surietus pirštus).
  3. Daryti pritūpimus ant pirštų.
  4. Eiti lazdele ir ją ridenti pėda.

GALERIJA

PRATIMAI SĖDINT

  1. Pėda atlikti „kirmino“ judesį.
  2. Padais kelti kamuolį.
  3. Kojų pirštais suglamžyti rankšluostuką.
  4. Kojų pirštais traukti rankšluostį su knygomis.
  5. Pakaitomis atlikti judesį „nuo kulno ant pirštų“.
  6. Kojų pirštais kelti įvairius daiktus: a) virvutę, b) akmenukus, c) skepetaitę, d) pieštuką.
  7. Pakartoti pratimą, spaudžiant kelius rankomis.

GALERIJA