Kineziterapija vandenyje: tų pačių rezultatų pasieksite lengviau

Vandens kineziterapija jau ne vieną vilioja savo privalumais – taip žmonės po traumos, atliktos operacijos, dėl negalios ar dėl kitokių priežasčių negalintys saugiai, patogiai atlikti pratimų sporto salėje, juos lengvai gali atlikti vandenyje.

„Gijos Klinikų“ kineziterapeutė Agnė Žebrauskienė teigia, kad dėl vandens savybių, tokių kaip plūdrumas, žmogaus kūnas tampa lengvesnis, sumažėja gravitacijos poveikis traumuotiems, skaudantiems sąnariams ir raumenims. Dėl vandens hidrostatinio slėgio sumažėja patiriamas skausmas, paciento kūnas stabilizuojamas, išnyksta baimė nukristi ir tai leidžia atlikti įvairesnius, nei sausumoje, pratimus.

Nemažai svarbi ir kita savybė – vandens klampumas, kuris mankštos metu sukuria pasipriešinimą. „Ši savybė naudinga, siekiant sustiprinti raumenis nenaudojant svarmenų, kurie įprasti kineziterapijoje. Palaipsniui krūvis gali būti didinamas, naudojant specialias pagalbines priemones, suteikiančias didesnį pasipriešinimą,“ – pasakoja kineziterapeutė A. Žebrauskienė ir priduria: „Mankštų vandenyje metu didėja sąnarių paslankumas, gerėja medžiagų apykaita“.

Kaip dar vieną vandens gydomąją savybę ekspertė išskiria ir jo raminantį poveikį. „Vanduo atpalaiduoja skaudančius sąnarius ir raumenis, padeda sumažinti patiriamą įtampą bei stresą, nuramina, netgi didina pasitikėjimą savimi. Dėl to šį mankštos būdą ypač rekomenduojame pacientams, patyrusiems įvairias traumas ir dėl to itin nerimaujantiems“, – pasakoja A. Žebrauskienė.

Norintiems užsiimti vandens kineziterapija amžiaus apribojimo nėra. Vis dėlto „Ortopedijos technika“ kineziterapeutė įspėja, kad tie pacientai, kuriems neseniai buvo atliktos chirurginės procedūros, turėtų būti atsargesni. „Siekiant apsisaugoti nuo infekcijos, svarbu, kad pooperaciniai pjūviai būtų užgiję ir neliktų atvirų žaizdų“, – perspėja A. Žebrauskienė. Tam tikrais atvejais vandens kineziterapija nėra tinkamas gydymo būdas, todėl visada svarbu pasikonsultuoti su specialistu ar šeimos gydytoju.

Dažnai praktikuojama kaip reabilitacija

Vandens kineziterapijos taikymas platus, todėl ji tinkama įvairių poreikių pacientams. Dažnai žmonės ją praktikuoja kaip reabilitaciją po įvairių sportinių ar buitinių traumų, mikrochirurginių operacijų, sergant ūminėmis ir lėtinėmis ligomis.

„Reabilitacijos metu vandens kineziterapija dažnai gali būti pradėta taikyti prieš pradedant kineziterapiją salėje, taip pat ji pagreitina atsistatymą“, – pasakoja kineziterapeutė. Pasak jos, vanduo pagelbėja keldamas kūną į viršų ir taip mažina raumenų ir sąnarių apkrovas. „Vandenyje galima atlikti jėgos, ištvermės, pusiausvyros ir koordinacijos, lankstumą lavinančius pratimus“, – apie neribotas galimybes pasakoja A. Žebrauskienė.

Vandens kineziterapiją atrado po eismo įvykio

Lina (moters vardas ir pavardė redakcijai žinomi) į kineziterapijos specialistų globą pateko po eismo įvykio. „Patyriau blauzdos ir dubens kaulų daugybinius lūžius“, – atvirauja moteris. Kaip pati teigia, mankštindamasi vandenyje ji gali atlikti tokius pratimus, kurių šiuo metu negebėtų daryti sporto salėje.

Moteris taip pat pabrėžia, kad šie pratimai jai padeda ne tik greičiau gyti, tačiau ir teikia atsipalaidavimą. „Vandenyje mažėja apkrova sąnariams, stiprėja raumenys. Mankštos metu esu nuolat stebima kineziterapijos specialisto. Jis parenka ir specialiai man pritaikyto pratimus“, – privalumus vardija moteris. Lina prisimena, kad jau nuo mažų dienų mėgo žaisti vandenyje, šokinėti per bangas: „Dabar jau suaugus suprantu, kad taip lavinau šoklumą, pusiausvyros laikymą, koncentraciją“.

Siekdama geresnio rezultato moteris lankosi tiek pas tradicinės kineziterapijos specialistus, tiek ir vedančius mankštą baseine. „Sporto salėje pratimus daugiausiai atlieku gulėdama ant lygaus paviršiaus, taip ugdydama ištvermę, o vandens kineziterapijos metu su pagalbinėmis priemonėmis galiu imituoti dviračio pedalų minimą, lipti laiptais kurie yra vandenyje, daryti tempimo pratimus, įsikibus į baseino sienelės turėklus eiti, laikyti pusiausvyrą“, – atvirauja Lina.

Naudinga ir prieš operacijas

Nors dažniausiai kineziterapija rekomenduojama reabilitacijai pooperaciniu laikotarpiu, vis dėlto gydytojai pabrėžia išskirtinę naudą ir tiems pacientams, kurie ruošiasi chirurginei intervencijai.

Pavyzdžiui, jei planuojama kelio sąnario ar klubo operacija, kineziterapija vandenyje gali padėti sustiprinti raumenis. Tuomet bus mažesnė raumenų atrofija ir lengviau atsistatys sąnariai po operacijos. Taipogi padės sumažinti skausmus prieš operaciją, o po jos vienareikšmiškai greičiau atsistatys judėjimo funkcijos.

Prieš priimant spendimą siūloma pasikonsultuoti su patyrusiais specialistais. Jie gali patarti, pagelbėti ir padėti pasiruošti operacijai sustiprinant raumenis.