Lėtinė kojų venų liga
Lėtinė kojų venų liga

Kraujagyslių chirurgas Arūnas Čepkauskas.

Milijonai žmonių pasaulyje kenčia dėl kojų venų ligų, vadinamojo lėtinio venų nepakankamumo (LVN). LVN – tai venų ligos sukeltas galūnių veninio kraujo sąstovis (stazė), kuris pasireiškia tuomet, kai sutrikdomas grįžtamasis kraujo tekėjimas į širdį. Dėl šios priežasties padidėja veninis spaudimas kojose, atsiranda išsiplėtusių venų šakų, mazgelių, sutrinka audinių mityba. Viena iš pagrindinių šios ligos priežasčių gali būti nepakankamas venų sienelės elastingumas ir venų vožtuvų žiedo silpnumas. Pastaruoju metu pastebima tendencija, kad venų ligomis pradeda sirgti vis jaunesni žmonės. Tam įtakos turi pasikeitę žmonijos įpročiai, darbo pobūdis.

Rizikos veiksniai:
 • paveldimumas: jei šia liga sirgo tėvai ar seneliai, jos neišvengia apie 60–80 procentų jų vaikų ar vaikaičių;
 • ilgas stovėjimas ir sėdėjimas;
 • ankšti drabužiai;
 • nutukimas;
 • nėštumas: vaisiaus spaudimas į klubines venas;
 • rūkymas;
 • mažas fizinis aktyvumas;
 • buvusi giliųjų venų trombozė.

Lėtinė venų liga vystosi laipsniškai, pereidama tam tikras stadijas – fazes. Iš pradžių sergantieji jaučia sunkumą kojose, blauzdose atsiranda deginimo pojūtis, vakarinis kojų nuovargis, patinimas, jas traukia mėšlungis. Ir tik po to pradeda ryškėti paviršinių venų varikozinis išsiplėtimas, kojos patinsta, pastebima odos hiperpigmentacija, atsiranda trofinių pakitimų (oda išplonėja, tampa lygi, blizganti, pradeda šlapiuoti, formuojasi trofinės opos). Įrodyta, kad sergant lėtine venų liga, didėja tromboflebito bei plaučių embolijos rizika.

Gydymo būdai: medikamentinis (venotonikai), skleroterapija, chirurginė operacija, gydymas lazeriu, kompresinė terapija (kompresinės kojinės): I kompresijos klasė – profilaktikai, II – IV kompresijos klasė – gydymui.

Kraujagyslių chirurgo konsultacija

Geriausia investicija į sveikatą – profilaktika

Daugelis iš mūsų žinome ligų gydymo būdus, bet nežinome, kaip tos ligos išvengti, ją atitolinti ar užkirsti kelią ligos progresavimui. Esant LVL, labai aktualus ir svarbus profilaktikos klausimas. Atsiradus bent menkiausiems LVL požymiams, profilaktika gali sustabdyti tolesnį ligos vystymąsi ir veiksmingai užkirsti kelią sunkioms komplikacijoms.
Veiksmingos net pačios paprasčiausios profilaktikos priemonės, kaip aukščiau pakeltų kojų padėtis, jei darbe tenka ilgiau sėdėti, raumenų mankšta, šaltas dušas kojoms, antsvorio mažinimas, darbo ir poilsio režimo laikymasis, dieta. Viena iš pagrindinių ir efektyvių venų ligų profilaktikos ir gydymo priemonių yra kompresinė terapija kojinėmis. Kompresijos metu kojinė garantuoja optimalų spaudimą į blauzdos bei šlaunies raumenis (stipresnį ties pėda ir palaipsniui silpnėjantį link šlaunies). Visa tai atkuria normalias fiziologines sąlygas kraujo cirkuliacijai – galūnėse nesikaupia perteklinis kraujo kiekis; padeda išvengti kraujagyslių sienelių išsiplėtimo bei kojos patinimo.

Jeigu sau prisitaikėte bent vieną iš aukščiau išvardintų rizikos veiksnių, rekomenduojama mūvėti profilaktines kompresines kojines. Tokios kojinės būtinos tolimoms kelionėms automobiliu ar lėktuvu. Nėštumo laikotarpiu patartinos pirmos kompresijos klasės kojinės, kurios ženkliai sumažina diskomfortą kojose bei stabdo LVL progresavimą.
Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, profilaktika ne tik pigiau kainuoja nei gydymas, bet ir suteikia geresnę gyvenimo kokybę.

Share Button
  Marija parašė:

  Pirmiausia dar kartą noriu padėkoti už suteiktą galimybę pasikonsultuoti su gydytoju Čepkausku. Šį gydytoją tikrai rekomenduočiau artimiems žmonėms, o tai daug ką pasako.

  Vilius parašė:

  Nu tikrai veikia. Nebeskauda kojų su tom kojinėm, o anksčiau skaudėdavo. Praleidžiu visą dieną ant kojų, nes esu vadybininkas. O kai vakare nusimauni tas kojines, tai dar geriau pasidaro, ateina toks lengvumo pojūtis… Užskaitau!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *