Skubioji pagalba iššokusiems pėdų kauliukams
Skubioji pagalba iššokusiems pėdų kauliukams
Šiltasis sezonas išryškina pėdų problemas
iššokes kauliukas

Atšilus orams itin aktualiomis tampa įvairios pėdų problemos. Pavasario ir vasaros sezono avalynė dažniausiai būna atvira, tuomet ir pasistebi nepageidaujami pėdų defektai.

Viena dažniausiai sutinkamų pėdų deformacijų – tai iššokęs pėdos kauliukas (lot. Hallux valgus). Taip nutinka tuomet, kai pėdos didysis pirštas ima krypti kitų pirštų link, o pirmasis padikaulis pasislenka priešinga kryptimi. Pėda ima platėti, formuojasi nuolatinės skausmingos nuospaudos.

Kaip rodo statistika, ši pėdų deformacija itin dažna moterų tarpe: vyrus ši bėda kamuoja keliolika kartų mažiau. Vis dėlto, kasmet visoje Lietuvoje yra atliekama apie 2,5-3 tūkst. operacijų ir tai – gana didelis skaičius.

Paveldimumas ir avalynė – pagrindinės kauliukų atsiradimo priežastys

Gintautas PociusViena iš pagrindinių iššokusių pėdos kauliukų priežasčių yra paveldimumas. Iššokę kauliukai „keliauja“ iš kartos į kartą, todėl jeigu jūsų močiutė ar mama turėjo tokių problemų, labai tikėtina – turėsite ir jūs. Genetiškai paveldimi yra ne patys iššokę kauliukai, bet pėdos tipas, kuris linkęs deformuotis.

Kita itin dažna Hallux valgus priežastis – netinkamos avalynės dėvėjimas. Tai, vėlgi, labai aktualu moterims. Aukštakulniai bateliai, kurių kulnas didesnis nei 5 cm, o batų priekis – siauras ir smailas, tampa idealia iššokusių kauliukų formavimo terpe.

Gydytojas ortopedas traumatologas Gintautas Pocius pastebi, kad pradžioje pacientui ima skaudėti didžiojo pėdos piršto sąnarį, pakartotinai atsiranda nuospaudų, deformuojasi pirštai. Dėl deformacijų sunku išsirinkti batus, minant jaučiamas skausmas, kartais atsiranda deginimo pojūtis, vėliau skausmas apima visą pėdą.

Norint išvengti ligos progresavimo, į gydytoją ortopedą reikėtų kreiptis vos tik pajutus pirmuosius pėdų pokyčius ir skausmą. To nepadarius laiku, gali prireikti ir operacijos.

Kaip gydyti iššokusius pėdos kauliukus

pėdų masažasIššokusiems pėdos kauliukams padeda kompleksinis gydymas. Tai yra speciali mankšta, masažai, vandens procedūros, patogi avalynė. Gydymui skiriami vaistai nuo uždegimo, atliekamos fizioterapijos procedūros bei pritaikomos pagalbinės ortopedinės priemonės: batų įdėklai, tarpupirščių plėtikliai, gelinės pagalvėlės.  Šios priemonės tinka ne tik gydymui, bet ir – profilaktikai, nes sustabdo tolimesnius pėdų pokyčius.

Hallux valgus gydymas priklauso nuo deformacijos sudėtingumo. „Chirurginio gydymo išvengti yra įmanoma tiems, kas laiku kreipiasi į specialistą. Jeigu staiga pradėjo skaudėti pėdą, pirmojo padikaulio sąnarys yra paraudęs, didysis pėdos pirštas atsikišęs, delsti nevertėtų“, – rūpintis sveikata skatina gydytojas G. Pocius.

Ortopedinės priemonės gali apsaugoti nuo chirurginio gydymo   

Anatomiškai išformuoti avalynės įdėklai skiriami pėdos skliautų pakėlimui ir koregavimui, skausmingų taškų nukrovimui, tolygaus krūvio paskirstymui visame pėdos paviršiuje, taisyklingai pėdos ašiai išlaikyti. Jie amortizuoja žingsnių smūgius, kas sumažina nemalonius pojūčius bei sąnariams tenkančias apkrovas.

VIVA MINIŠiltuoju metų sezonu aktualiais tampa pusiniai įdėklai, ypač tinkantys siaurai avalynei bei atviriems bateliams.

Šiuo metu pacientai turi galimybę užsisakyti ir individualius įdėklus, kurie gaminami, atsižvelgiant į paciento pėdų patologiją, nuskenavus paciento pėdas ir parinkus tinkamiausias medžiagas.

Dar viena iššokusių pėdų kauliukų gydymo priemonių – gelinės pagalvėlės. Šios efektyviai mažina trintį ir skausmą vaikštant, amortizuoja smūgius. Puikiai padeda gyti padinėms nuospaudoms bei efektyviai apsaugo nuo jų susidarymo.

Pacientų ypač mėgstami įvairių tipų tarpupirščių plėtikliai, kurie padeda atstatyti kojos pirštus bei mažina skausmą, apsaugo pėdų didžiuosius pirštus ir sąnarį nuo deformacijos bei trinties, išlaiko taisyklingą pirštų padėtį ir neleidžia plėstis problemai.

Visos šios priemonės yra sudedamoji kompleksinio gydymo dalis, kuri ženkliai pagerina paciento savijautą, užkerta kelią tolimesnei pėdų deformacijai ir sugrąžina judėjimo džiaugsmą.

Praktiški patarimai

 • Mankštinkite kojų pirštus: pabandykite suimti ir pakelti nedidelius objektus (pieštuką, akmenukus) su kojų pirštais, pėdomis bei kojų pirštais ridenkite kamuoliukus;
 • Kasdien pamasažuokite pėdas, pvz., su specialiu pėdų masažuokliu;
 • Dėvėkite tik patogią ir tinkamą avalynę (kad nespaustų, nebūtų per siaura ir pan.);
 • Sportuokite tik su specialia avalyne: bėgioti, žaisti tenisą ir pan. reikėtų su tai sporto šakai skirtais bateliais (idealiu atveju – ir su sportui pritaikytais įdėklais);
 • Pėdoms profilaktiškai tinka vaikščiojimas basomis, ypač po žolę, smėlį, akmenėlius;
 • Ilgainiui sumažinti uždegimo ir paraudimo požymius iššokusio pėdos kauliuko srityje gali eterinis levandų aliejus, kuriuo galite patepti skaudamas vietas ar iššokusius pėdų nykščius.
Share Button
  Laura parašė:

  Atėjau pirkti į ortopedinį silikoninių tarpupirščių, bet pardavėja man sakė, kad mano atveju jau neužtenka jų, reikia ir individualių įdėklų į avalynę 🙁 operacijos bijau, bandysiu dėtis tuos įdėklus…

  Kornelija parašė:

  Aš visada pirkau ir nešiojau tarpupirščius, bet atvykus į Ortopedijos technikos filialą Vilniuje man pasiūlė visai plonyčius įdėklus, kurie prilaiko mano besileidžiantį skersinį skliautą. Nuo to laiko skausmo aš nebejaučiu. Su įdėklais ir patogiau, galiu juos prisitaikyti, net ir į basutes, nes jie tikrai yra ploni. Pėdų masažavimui nusipirkau ir volelį su spygliukais.

  Linutė parašė:

  Tarpupirštis su didžiojo piršto apsauga tikras išsigelbėjimas man.

  Rasa parašė:

  Taip sutapo, kad darbiniais klausimais besigilindama į pėdų problemas, supratau, kad ir mano vienos pėdos skersinis skliautas ėmė žemėti. Pasidomėjus sužinojau, kad tai ateityje gręsia Hallux valgus. Norėjosi tam užkirsti kelią, tad nusprendžiau, kad reikia imtis kažkokių priemonių. Išsiaiškinau, kad deformaciją pristabdo tarpupirščiai (pvz. naktį) bei įdėklai su skersinio skliauto atrama.
  Nors iki šiol buvau gana skeptiškai nusiteikusi dėl įdėklų reikalingumo, tačiau noras išvengti pėdos deformacijos privertė į juos pasigilinti labiau. Na, o jų yra labai įvairios paskirties… Kadangi nebuvau nieko bandžiusi, tad pas mane atsirado pakankamai universalūs, skersinį skliautą prilaikantys firmos „Pedag“ įdėklai „Siesta“. Juos pritaikiau laisvalaikio avalynei (uždarai), o kadangi mėgstu aktyvų laisvalaikį ir daug vaikščioti bei kaip tik prasidėjo atostogos, įdėklų teikiamas komfortas pasijautė itin greitai. Juokiuosi, kad jau po poros dienų tapau nuo jų tiesiog priklausoma ir kitos avalynės, į kurią šių įdėklų negalėjau įsidėti, tiesiog nebeavėjau 🙂
  Na, o po atostogų norėjosi to paties patogumo ir su atviresne avalyne, avima darbe. Tad įdėklų kolekciją papildė „Comfort“. Jie siauri ir labai ploni, tačiau savo paskirtį puikiai atlieka.
  Kadangi įdėklai ne tik pakelia skliautą, bet ir amortizuoja einant, komfortas dar labiau padidėja, nes žengti tampa „minkščiau“.
  Supratau, kad įdėklai yra puikus daiktas – tereikia pabandyti.

  Aurelija parašė:

  Man sale pirsto iskilo kauliukas ilgiau pavaiksciojus nutirpsta puse pedos

  admin parašė:

  Sveiki, Aurelija,

  Jei viskas sugijo tinkamai, taip neturėtų būti. Siūlome kreiptis konsultacijai į ortopedą – traumatologą.
  Užsiregistruoti konsultacijai galite čia: https://gijosklinikos.lt/suaugusiuju-ortopedai-kaune/

  Sonata parašė:

  Niekada nenešiojau aukštakulnių, bet ant vienos kojos iššoko kauliukas. Iš pradžių tai netrukdė ir neskaudėjo. Bet dabar prasidėjo skausmas pėdos apačioje ir viršuje. Darbas stovimas po 10-12 val, avalynė ortopedinė. Bet skausmas stiprėja. Kokia galima pagalba?

  admin parašė:

  Laba diena, Sonata,

  Jei šiame straipsnyje esantys patarimai nepadeda, rekomenduojame kreiptis į gydytoją ortopedą – traumatologą.

  Roma parašė:

  Pradejau vaikscioti kasdiena po 3-4km.Nustojo svaigti galva, sumazejo kraujo spaudimas.Paupiu eidavau apie valanda laiko.Po poros menesiu einant staiga pradejo skaudeti peda daugiau per lenkima prie pirstu.Truputi matesi patinimas.Tepu geliu ir geriu brufen 800 mg×2 kt dienoj.Praejo trys dienos, skausmas toks bukesnis, bet padejus peda ant zemes trupuciu jauciasi lyg tai silpna elektros srove ar tai skrudziu begiojimas.Noriu judeti, bijau pasekmiu.Gal dar nepraejo uzdegimas ar patempimas…

  admin parašė:

  Laba diena, Roma,

  Esant bet kokiems skausmams, rekomenduojame pasitarti su gydytoju – tik jis tiksliai gali nustatyti skausmo kilmę ir jo gydymo būdus.
  Jūsų atveju rekomenduojame kreiptis į ortopedą-traumatologą.

  Asta parašė:

  Sveiki, gal kas darete operacija ir galetumete pasakyti kiek laiko nedarbingas esi ? Kai darbas yra pagrinde vaikstant po 8 val per diena. Ačiū.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *