Proktologinių nusiskundimų diagnostika ir gydymas
Proktologinių nusiskundimų diagnostika ir gydymas

Proktologas Tadas Latkauskas

Dažniausi storosios žarnos ir išeinamosios angos ligų simptomai – skausmas ir kraujavimas tuštinantis – neretai sukelia didelį diskomfortą. Žmonės, turintys proktologinių nusiskundimų, drovisi pasirodyti specialistui, bando gydytis patys, dažniausiai nesėkmingai, nes panašūs simptomai būdingi skirtingoms ligoms, kurių ir gydymas yra visiškai kitoks. Kraujavimą ir skausmą tuštinantis gali sukelti tiek piktybiniai storosios ir tiesiosios žarnos susirgimai, tiek ir “mažesnės” išangės bėdos – hemorojus, išangės įplėša, pūlinys ar fistulė. Žemiau pateikiami išsamesni dažniausiai pasitaikančių “nepatogių” ligų aprašymai. Pacientams, turintiems minėtų nusiskundimų, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į gydytoją – proktologą, kuris atliks išsamius tyrimus ir paskirs reikiamą gydymą, kol nedideli nepatogumai netapo dideliais rūpesčiais.

Diagnostika

Pacientams atvykus pas gydytoją koloproktologą:

 1. Išsiaiškinami ligos ypatumai ir trukmė.
 2. Tiesioji žarna ir išeinamosios angos kanalas ištiriami pirštu, anoskopu ar rektoskopu. To dažniausiai pakanka, siekiant atskirti išangės ligas – hemorojų, įplėšą ar fistulę. Įtariant storosios žarnos auglį, pacientui rekomenduojama atlikti kolonoskopiją – viso žarnyno ištyrimą endoskopu.
 3. Jei reikia papildomų tyrimų, sudaromas planas, kur ir kada pacientas bus tiriamas, tokiu atveju pacientui patariama, kaip jis turėtų pasiruošti sudėtingesniems tyrimams, esant reikalui rekomenduojamos kitų specialistų konsultacijos. Specializuoti tyrimai ir specialistų konsultacijos gali būti atliekami/teikiamos Konsultacijų centre “Sveikatos arka”, AB “Ortopedijos technika” poliklinikoje, LSMU Kauno Klinikose arba kitoje ligonio pasirinktoje gydymo įstaigoje.
 4. Pilnai ištyręs pacientą, gydytojas proktologas sudaro gydymo planą.
Gydymas

Pacientams, kuriuos kankina hemorojus, išangės įplėša, išangės niežulys, vidurių užkietėjimas ir kt., sudaromos medikamentinio gydymo schemos.

Operacinis gydymas rekomenduojamas, esant užleistam hemorojui, išangės pūliniui, lėtinei įplėšai (kai konservatyvus gydymas neefektyvus), storosios žarnos vėžiui, storosios žarnos polipams ir kt.

Prieš operaciją sudaromas būtinų tyrimų planas. Tyrimai gali būti atliekami tiek klinikoje, tiek ir kitoje paciento pasirinktoje gydymo įstaigoje. Operacija atliekama AB “Ortopedijos technika” Chirurgijos sektoriuje arba LSMU Kauno Klinikose.

Po operacijos sudaromas tolesnio medikamentinio gydymo planas, rekomenduojamas režimas, parenkama dieta.

Pasiruošimas konsultacijai

Rekomenduojama:

 • 3 – 4 val. prieš konsultaciją nevalgyti ir
 • 1-2 val. prieš konsultaciją atlikti valomąją klizmą preparatu, kurį galima įsigyti bet kurioje vaistinėje. Į balionėlį pritraukiama švaraus kūno temperatūros vandens (galima ir vandens iš čiaupo), gerai suteptas antgalis (vazelinu, riebalais, aliejumi, muilu) įkišamas į išeinamąją angą apie 5-6 cm, tada vanduo suleidžiamas į tiesiąją žarną. Procedūra neturi būti skausminga, atsiradus skausmui, procedūrą būtina nedelsiant nutraukti. Pasituštinama po 3-5 min.

Galima naudoti ir specialią vaistinėse parduodamą klizmutę (pvz., Microlax).

Medicinos mokslų daktaras docentas proktologas Tadas Latkauskas konsultuoja konsultacijų centre „Sveikatos arka“ šių proktologinių nusiskundimų atvejais:

Share Button
  Dale parašė:

  Laba diena as noreciau issitirti iseinamaja zarna,nesman visada skauda pilvo apacioja vidurei uzkieteja pries 15 metu buvo operuotas gimarojus tikrinausi Su moteriskomis viskas gerai gal galetumet padeti gyveni anglijoje cia niekas nekreipia demesio:Aciu lauksiu atsakymo

  admin parašė:

  Laba diena, Dalia,

  Rekomenduojame kreiptis į savo šeimos gydytoją, arba, esant Lietuvoje, atvykti į „Sveikatos arką“ išsitirti.
  „Sveikatos arkoje“ esant proktologiniams nusiskundimams, konsultuoja ir gydo proktologas Tadas Latkauskas: http://www.sveikatosarka.lt/gydytojai-specialistai/proktologas/

  Egle parašė:

  Laba diena. Man nesuveikia microlax klizmos, ar galima atvykti konsultacijai nepadarius valomosios klizmos? Po gimdymo 3 lygio plysimo praejus ir 4 savaitems labai skauda tustinantis, lieka nevisisko pasitustinimo jausmas, isange spazmuoja.

  admin parašė:

  Sveiki, Egle,

  Taip, į konsultaciją galima atvykti ir nepasidarius klizmos. Jus apžiūrintis gydytojas nustatys gydymo eigą.
  Užsiregistruoti gydytojo proktologo konsultacijai galite čia: https://www.ortopedija.lt/paslaugos/specialistai/proktologai-kaune/tadas-latkauskas/

  Dorota parašė:

  labas vakaras,
  po gimdymo praėjo 9menesiai ir tik dabar pastebėjau isangeje mazgą issikisusi , pilvo pūtimas yra ir būna užeina pilvo skausmai ,daugiau jokių simptomų nėra. sakykite ar tie mazgai issikyse iš išangės gali būti hemorojus?

  admin parašė:

  Laba diena, Dorota,

  Hemorojų nustatyti gali tik Jus apžiūrėjęs gydytojas.
  Užsiregistruoti konsultacijai galite čia:
  https://www.sveikatosarka.lt/specialistai/proktologai/tadas-latkauskas/

  Saulius parašė:

  Laba diena,prieš mėnesį šeimos gyd, išrašė žvakutes ir jau mėnuo naudoju žvakutes,savaitę nebuvo kraujo,dabar vėl kai išsituštinu pasirodo šviežias kraujas.Labai nenorėčiau procedūrų įpučia oro ir eskoskopuoja.Ką reikia daryti

  admin parašė:

  Laba diena, Sauliau,

  Tikslią diagnozę ir gydymą Jums gali nustatyti tik gydytojas proktologas. Kviečiame užsiregistruoti proktologo Tado Latkausko konsultacijai.
  Daugiau informacijos:
  https://gijosklinikos.lt/specialistai/proktologai-kaune/tadas-latkauskas/

  Marius parašė:

  Laba diena , prieš porą savaičių kiečiau tuštinantis prasidėjo aštrus skausmas, buvo šiek tiek kraujo, dabar skysčiau tuštinantis jokio skausmo nėra tačiau sėdint kiečiau jaučiamas nemalonus jausmas lyg švelniai durtų( bet ne visada ) , gulint ar sėdint minkščiau to jausmo nelieka. Tuštinantis kiečiau vėl jaučiamas aštrus skausmas tačiau kraujo nėra, retkarčiais atrodo kad nepilnai pasituštini, ar padėtų kokie tepalai pašalint šį neaptogumą ?

  admin parašė:

  Laba diena, Mariau,

  Tikslią diagnozę ir gydymą Jums gali nustatyti tik gydytojas proktologas. Kviečiame užsiregistruoti proktologo Tado Latkausko konsultacijai.
  Daugiau informacijos:
  https://gijosklinikos.lt/specialistai/proktologai-kaune/tadas-latkauskas/

  Rasa parašė:

  Sveiki, ar proktologo apžiūra yra skausminga? Ar taikomas koks nuskausminimas kai kisama į vidų žarna su lempute?

  admin parašė:

  Sveiki, Rasa,

  Paviršinė proktologo apžiūra yra visiškai neskausminga. Kolonoskopijos tyrimas atliekamas tik įtariant rimtus žarnyno susirgimus, „Gijos Klinikose“ šio tyrimo neatliekame.

  Aušra parašė:

  Sveiki. Net nežinau kaip kuo aiškiau paaiškinti atsiradusia bėda. Prieš koki mėnesį maudžiausi vonioje ir slystelėjusi pajutau aštru skausma maždaug vienu centimetru virš išangės (duobutėje prieš subinkaulį). Tuo metu negalėjau net priliesti ir iki dabar jaučiu skausma valantis tuoletiniu popieriu arba šiek tiek paspaudus konkrečia vieta. Ar reiktu sunetimti? Gal trūko koks nervas ar kraujagyslė? Nepraeina jau visas mėnuo.

  admin parašė:

  Laba diena, Aušra,

  Tikslią diagnozę ir gydymą Jums gali nustatyti tik gydytojas proktologas. Kviečiame užsiregistruoti proktologo Tado Latkausko konsultacijai.
  Daugiau informacijos:
  https://gijosklinikos.lt/specialistai/proktologai-kaune/tadas-latkauskas/

  Kazimieras parašė:

  Sveiki, nieko neskauda, bet jau kuris laikas gerokai pasvesejusios ismatos ir rugstus kvapas tustinantis i koki spec turiu kreiptis, kad issitirti kepenis, ar gali buti ir kita problema?

  admin parašė:

  Sveiki, Kazimierai,

  Rekomenduojame kreiptis į šeimos gydytoją, jis pagal Jūsų išsakytus simptomus nukreips Jus tolimesniam gydymui.

  Rasita parašė:

  Trečia para atsirado ant isanges grynai beveik viduje jau spuogas su tamsią – melsva viršūne. Skauda, atrodo kaip sirbsta didelis spuogas. Skauda tuštinantis, išmatos nekraujuotos. Kas tai gali būti? Gali būti jog votis sukasi?

  admin parašė:

  Laba diena, Rasita,

  Tikslią diagnozę ir gydymą Jums gali nustatyti tik gydytojas proktologas. Kviečiame užsiregistruoti proktologo Tado Latkausko konsultacijai.
  Daugiau informacijos:
  https://gijosklinikos.lt/specialistai/proktologai-kaune/tadas-latkauskas/

  Haroldas parašė:

  Laba diena.
  Mano penkiu metuku sunus, turi problema su pasitustinimu. Jau apie pusantru metu yra nedidelis hemorojus ir kadangi tustinantis berniukui skauda, jis venge eiti i tualeta atlikti gamtiniu reikalu.
  Esam papuole i uzburta rata – kadangi kraujukas silpnas, pastoviai reikia gerti „gelezi“ . Gerent gelezi, kieteja viduriai. Tuo paciu kasdiena gerem Dupholac’a, kad bent kazkiek viduriukai butu laisvesni.
  Bijau, kad suneliui ateity tai netaptu beda, kuri lydes ji visa gyvenima. Seimos gydytoja gal pries metus minejo,kad toks hemorojus turetu vaikui praeiti pats, taciau nieko panasaus nevyksta.
  Ar galime paeme siuntima is seimos gydytojos pas jus registruotis konsultacijai ir gydymui, ar yra dar ir kita tvarka jusu klinikoje?

  Deividas 42 metai parašė:

  Sveiki,
  turiu tokią bėdą: jau daug metų kartas nuo karto atsiranda skausmas išangėje, būna ir kraujo tuštinantis. Noriu išsitirti ir sužinoti tikslią diagnozę, nes naudojant tepalą skausmai praeina, bet po keleto dienų vėl prasideda tos pačios problemos. Kadangi skausmas stiprokas neįsivaizduoju kaip galėsiu ištverti rektoskopijos procedūrą. Noriu paklausti ar ši procedūra kur nors atliekama su nejautra? Ar reikia kažkokio specialaus pasiruošimo tyrimui (tuo metu kai skauda)?

  admin parašė:

  Sveiki, Deividai,

  „Gijos Klinikose“ atliekame tik anoskopiją.
  Ši procedūra įprastai atliekama be nejautros ir nėra labai skausminga, tačiau apie kitas alternatyvas bei nejautros taikymą Jums plačiau gali papasakoti gydytojas proktologas konsultacijos metu.

  Laura parašė:

  Sveiki, ar galima tirtis žarnyną 2 savaitės po gimdos kaklelio operacijos? Atidėti ilgesniam laikui neturiu galimybės, buvau po echoskopu ir daktaras sakė kad išpūsta žarna dėl kurios jaučiu didelį diskomfortą. Norėčiau sužinoti tikslią priežastį. Dėkoju

  admin parašė:

  Laba diena, Laura,

  „Gijos Klinikose“ žarnyno tyrimų neatliekame, todėl tiksliai į Jūsų užklausą atsakyti negalime.

  Deividas parašė:

  Laba diena, pries gera menesi buvo isbere slaunis apziuros metu Norvegijoje nustate (fungus) grybeli israse tepaliuko ir paeme tyrimus , tyrimu rezultatuose nei grybelio nei kokios kitos bakterijos neaptiko. Nuo paskirto kremo isberimai praejo per menesi . Bradejo jaustis niezejimas isanges srityje, jokio akivaizdaus berimo kaip grybelinio ar virusinio lyg ir nera. Gal zinot gryzus i Lietuva pas ka reiktu kreiptis proktologa ar dermatologa. Privacioje krinikoje buvau atlikes tyrimus plintanciom lytinem ligom nustatyti del nesaugaus lytinio akto taciau visi atsakymai buvo neigiami.

  admin parašė:

  Laba diena, Deividai,

  Rekomenduojame kreiptis į gydytoją proktologą.

  X parašė:

  Laba diena, ar registruotis konsultacijai pas proktologą reikia šeimos gydytojo siuntimo ir ar konsultacija mokama?

  Sveikatinė parašė:

  Sveiki,

  Konsultacija yra mokama, šeimos siuntimo nereikia.

  X parašė:

  Kokia kaina proktologo konsultacijos – apžiūros?

  Sveikatinė parašė:

  Sveiki,

  „Gijos Klinikose“ proktologo T. Latkausko konsultacijos kaina yra 60.00 eur

  Neringa parašė:

  Sveiki.po gimdymo jau 4 men.bet vis dar kieti viduriai. Kartais kai stanginuosi jausmas labai keistas.tarsi netureciau skyles bet stumiu i uzdara vieta. Siandiena po tokio labai sunkaus stumimo liko keistas jausmas isangeje. Paziurejus radau pusleles aplink isange. Ar galejo tai itakoti stumimas? Dar toks vaizdas kad ten butu kaip strijos. Gal sakau po nestumo ar gimdymo jos atsirado ir ten plonesne oda del to isoko pusles?. Dar paraude ir nemalonus jausmas.jauciu jas vaiksciodama.prasau patarkit kas tai gali buti.labai dekui

  Sveikatinė parašė:

  Laba diena, Neringa,

  Tikslią diagnozę ir gydymą Jums gali nustatyti tik gydytojas proktologas. Kviečiame užsiregistruoti proktologo Tado Latkausko konsultacijai.
  Daugiau informacijos:
  https://gijosklinikos.lt/specialistai/proktologai-kaune/tadas-latkauskas/

  Meda parašė:

  Sveiki. Kankina nusiskundimai tarpvietės skausmas, niežulįs.,ismatos tai susiaurėja, tai vos issitustinu. Skausmas kyla po dešiniu šonkaulių. Darytas magnetas. Cituoju:dešiniajame pilvo kvadrate kairiau pilvo sienos matomas 0.8-12.0ilgio nusiaurejantis spindziu plonosios žarnos segmentas,aklu būdu užsibaigentis ties pilvo siena. Padidėjusi amilaze nuo 140iki 160.pilvas išsipūtė, kai issitustinu palengvėja. Jausmas kaip apendicito. Skauda sėdint, dega isange. Pakraujuoja kai issitustinu, kaip iplesa gaunasi. Kur kreiptis ar gastro.ar proktol.?

  Akvile parašė:

  Sveiki, esu po gimdymo 6 menesiai prasidejo išanges nemalonumai niežti toks jausmas nera taip smarkus, atrodo kad kad ten išute ten šlapuoja naudoju žvakutes jau antra savaite eina posterisan pagereja tam kartui pagriaužia toks jausmas ne pačiam išanges vidui o auksčiau išorei ar turečiau sunerimti gal kas negero Ačiu lauksiu atsakymo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *